Echternach egy 4800 lakosú kis luxemburgi város. Arról híres, hogy minden év pünkösd keddjén ugráló körmenet járja be a város főutcáit. A körmenet eredetét nem ismerjük pontosan, talán egy középkori kolerajárvány idején tett fogadalom miatt kezdték el pár száz évvel ezelőtt a hívők. A városban nagy tisztelet övezi Szent Willibrord bencés apátot, akit Északnyugat-Európa hittérítőjének tartanak.
Ő alapította az echternachi Benedek-rendi apátságot a VII.században. Teste ott pihen az echternachi bazilikában, egy márvány szarkofágban. A bazilika kriptáját 1100 tájékáról fennmaradt freskók díszítik.
Az ugráló körmenet nagy nevezetessége és látványossága a városnak. Nemcsak az egész –kicsi- országból jönnek a hívők és az érdeklődők résztvenni vagy csupán megnézni, de rengeteg német, belga, francia és holland turista is érkezik erre a napra Echternachba.
Reggel 9 órakor megkondul a bazilika héttonnás harangja, ez jelenti a felvonulás kezdetét. Csoportok várakoznak, hogy egymás után indulva, bejárva a belváros ódon utcáit, megérkezzenek majd a bazilikához. Egy-egy zenekar között a menet résztvevői sorokban haladnak ugráló –tánclépésekhez hasonló- lépésekkel. A hagyományos haladási ütem a „három ugrás előre, kettő hátra” volt, de ma már leginkább előre oldalazó lépésekkel halad a menet.
Furulyások a körmenetben
Különböző zenekarok ugyanazt az éneket játszák, amely egy középkori litánia: „Szent Willibrord, templomok alapítója, világtalanok világossága, bálványok lerombolója, könyörögj érettünk.”
Várakozó tömeg
Sokan ma is hisznek abban, hogy a körmenet gyógyírt hoz bajaikra.
Érkeznek a csoportok a Bazilikába
Amikor délután kettő körül véget ér a menet, a város minden vendéglője, kávézója, és vendéglátóipari egysége megtelik emberekkel. Minden belvárosi terasz tele van ebédelő, kávézó, fagylaltozó turistával, közben sok zenekar még mindig járja az utcákat és vidám zenét szolgáltat a jó hangulathoz.
Önfeledt ünneplés jellemzi Echternachot egészen délután ötig, majd estére nyoma sem marad a kavalkádnak. Az utcák szinte teljesen kiürülnek és visszaáll a kisváros rendje.
A belváros
Amennyire érdekes a zsúfolt város, a felvonulás, a vidámság és a jó hangulat egész nap, annyira érdekes az is, ahogy szinte egyik óráról a másikra, estére csend lesz. Megint egy évet várhatnak a helyiek a nagy tömegre és a "felfordulásra". A luxemburgiak szeretik a tömeggel járó rendezvényeket, mert az egész ország kicsi és csendes városokból áll, így általában mindig nagy a nyugalom.
Zsófi
Itt megnézhető a 2009-es körmenetről egy felvétel: