Az elmúlt hetekben attól volt hangos a sajtó, arról szóltak a felháborodott blogbejegyzések, a facebook-hozzászólások, hogy a rendőrség fokozottan elkezdte ellenőrizni az autósok mentőládáinak szavatosságát. Ha lejárt készletet találnak a csomagtartóban, akkor súlyos bírságot szabnak ki a vezetőre, 5 és 50 ezer forint közötti összegekről szóltak a hírek!
Az alapproblémához nem nagyon tudok mit hozzátenni, arról már mindent megírtak mások - a lényeg: a közúti járművek forgalomba helyezésének és forgalomban tartásának műszaki feltételeiről szóló 6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet tételesen felsorolja, hogy a járműben milyen tartalmú elsősegélynyújtó felszerelést kell tartani. Az elsősegélynyújtó felszerelés tartalma személygépkocsi esetén a következő:
- steril gyorskötöző pólya (10 cm × 5 m): 4 db
- steril gyorskötöző pólya (5 cm × 5 m): 2 db
- steril mull-lap (6 × 6 cm/100 lap): 2 db
- egyenként csomagolt vágott mullpólya (10 × 5 m): 4 db
- steril mull-lap (50 cm × 80 cm): 3 db
- kéztisztító/fertőtlenítő lap: 4 db
- fóliakesztyű: 1 pár
- háromszögletű kendő 2 db
- biztosítótű (40 mm-es): 4 db
- ragtapasz (1,25 cm × 5 m): 1 tekercs
- olló (rozsdamentes acélból, 110–150 mm-es): 1 db
- polividonum jodatum hatóanyag tartalmú sebfertőtlenítő oldat (30 ml): 1 db
- sebtapasz vágható (6 × 10 cm): 2 db
- higiénikus arcmaszk (lélegeztetéshez): 1 db
- gumis rögzítésű sebészeti szájmaszk: 1 db
- elsősegélynyújtás képekben: 1 db
- tartalomjegyzék: 1 db
Leggyorsabban a fertőtlenítő szavatossága jár le, általában 3 év alatt. A steril kötszereken feltüntetett szavatossági idő általában 5-8 év. Az elsősegélynyújtó felszerelést portól és víztől védett csomagolásban a járművezető számára jól hozzáférhető helyen kell a járművön tartani.
Amikor a pánik kitört, természetesen elfogytak a boltokból az elsősegélynyújtó készletek. Minden úgy történt, ahogy az hazánkban a hasonló esetekben történni szokott.
Ami miatt mégis érdemesnek tartottam ezt az egészet arra, hogy írjak róla: a dolog pitiáner volta. Értem én, hogy a szabály az szabály. Nem tartozom azok közé az állampolgárok közé, akik hangos felháborodással szidják az országot, a rendszert, a vezetőket, ha például megbünteti őket a rendőr gyorshajtás miatt. Vagy tilosban parkolás miatt.
Én annak a híve vagyok, hogy a szabályokat és a törvényeket igenis be kell tartatni, a magyar embereket le kell szoktatni arról, hogy a régi, szocialista mentalitásnak megfelelően kiskapukat keressenek. Nagyon sok ember életét menthetné meg, ha javulna a közlekedési morál, ha felfognák az autósok, hogy a sebességhatárok nem véletlenül vannak épp annyi kilométer/órában megszabva, amennyiben. És az sincs ellenemre, hogy ha az ország anyagilag nehéz helyzetben van (mint most), akkor először a szabálytalankodóktól, törvényszegőktől, másokat veszélyeztetőktől szedjen be az állam plusz bevételt bírságok formájában. Szerintem ez helyes.
Csakhogy a mentőláda szavatossága miatti súlyos büntetés nem tartozik ebbe a kategóriába! Nyilván jobb, ha vészhelyzet esetén steril eszközökkel tudjuk ellátni a sérültet, Elfogadom, hogy szabályt kell hozni róla, hogy a lejárt eszközöket ki kell cserélni. De pont ezt ellenőrizni? Pont ezért büntetgetni? Hát mekkora társadalmi veszélyessége van annak, hogy lejárt a gézlap? Vajon hány embert érinthet az a veszély, hogy közlekedési balesetben megsérül, és a lejárt kötszertől elfertőződik a sebe? Gyanítom, aránytalanul kevesebbet, mint ahány autóst megbüntettek az elmúlt hetekben emiatt. Ha nagy a baj, akkor bármilyen eszköz megteszi - gondoljunk egy pillanatra arra, hogy pl. az afrikai országokban a kórházak higiéniája sem éri el egy átlag magyar autó tisztasági színvonalát! Mindannyian hallottunk már olyan esetekről, amikor az első, kezek ügyébe került tárggyal életet mentett valaki, még ha nem is volt steril az az eszköz...
Egyszóval ez a büntetés minden büntetések közül a legkicsinyesebb és legfölöslegesebb. Azt tanácsolnám a rendőrség ezzel foglalkozó vezetőinek, hogy ne borzolják ezzel az emberek idegeit. Annyi minden, valóban fontos dolog miatt kell úgyis bosszankodni, aggódni. Nem nyer annyit a költségvetés ezzel, hogy érdemes legyen támadási felületet adni, rosszkedvet és morgolódást okozni az amúgy is gondterhelt embereknek.
De persze a rendőrség ezzel foglalkozó vezetői nem kérnek az én tanácsomból. Úgyhogy, ha lehet, mégis cseréljétek le a lejárt szavatosságú készleteiteket.
Nóra