Sok háziasszony úgy gondolja: a palacsintasütés nagyon macerás dolog. Ők nyilván elborzadnak, ha elmesélem, hogy én kétfogásos ebédet alapoztam a palacsintára.
Úgy kezdődött, hogy maradt egy jó adag pörköltöm az előző napról, de nem akartam már sem főzelék-feltétként, sem nokedlivel, önálló fogásként felhasználni. Eszembe jutott a nagyobbik fiam csúcskedvence: a hortobágyi húsos palacsinta. Az eredeti receptje szerint darált borjúhúsból készülő pörkölt a hortobágyi tölteléke – de valószínűleg nem fog senki megkövezni minket, ha kész pörköltöt (ráadásul sertéspörköltöt vagy csirkepörköltöt) darálunk le hozzá.
S ha már úgyis palacsintát sütünk, miért ne készítenénk dupla adagot? Így egy füst alatt, a húsos első fogás után édes töltelékkel töltve megvan a desszertünk is. Ajánlok néhány édes töltelék-ötletet is, ami változatosabb, mint a szokásos kakaós és lekváros palacsinta…
Először tehát lássuk a hortobágyi húsos palacsinta maradékból készülő változatát. A hozzávalók:
Kb. 30 dkg pörkölt, az a jó, ha sok leve is maradt,
3 dl tejföl,
8 sós palacsinta (az ehhez valókat lentebb írom le).
Elkészítése: megsütjük a palacsintákat. A pörköltöt húsdarálón átdaráljuk, vagy még egyszerűbb, ha egy hosszúkás, cső alakú edényben 1 dl tejföllel és kevés pörköltlével hígítva, botmixerrel összeturmixoljuk. Nem kell egészen krémesre, jobb, ha maradnak benne harapható húsdarabok. Egy-egy palacsintát megtöltünk a darált hússal, négyfelé hajtjuk (de van, aki kis hurka-formájúra szorosra tekeri). A pörköltlét a maradék darált hússal és 2 dl tejföllel alaposan összeturmixoljuk – ez lesz a palacsinta mártása. A tányéron, tálaláskor öntözzük meg vele. Ha idő közben kihűlt, akkor pár percre betehetjük a forró sütőbe, így, készen összeállítva – de mindenképp tegyünk egy kanál tejfölt még díszítésül a mártásban úszó palacsinták tetejére.
A palacsinta hozzávalói: 1 liter tej, lehetőleg 2,8%-os zsírtartalmú 4 tojás, 40 dkg finomliszt, csipetnyi só, 1 dl étolaj, 1 kanál barna cukor
A tejből esetleg használhatunk 1 dl-el kevesebbet, és helyette hozzáönthetünk 1 dl szódavizet vagy szénsavas ásványvizet.
Elkészítése: A barna cukor kivételével a hozzávalókat összeturmixoljuk – az olajnak csak a felét, a maradékot a tepsi kenésére használjuk -, én botmixerrel csinálom ezt is. Egy kis fejű merőkanállal ellenőrizzük a sűrűségét – akkor jó, ha belemerítve nem tejszerű, híg levet érzünk, hanem van súlya, de azért nem ragacsos a palacsintatésztánk. Ha van idő, álljon egy kis ideig, így a liszt megduzzad, krémesebb lesz. Ha túl sűrű, tejjel hígítjuk.
Enyhén kiolajozott tepsibe merjük az első merőkanálnyi tésztát. Ha nem ragad le, vagyis könnyen megfordítható, miután megsült az első oldala – akkor a tésztánk jó. Ha szakadós, túl laza a megsült tészta, akkor tehetünk hozzá még egy tojást.
Fejenként 2 db-ot sütünk a sós tésztából a hortobágyihoz. (Egyébként a sós palacsintatészta fél centis csíkokra vágva nagyon finom levesbetét is lehet!)
Ha készen vagyunk a sóssal, hozzákeverjük a barna cukrot a maradék tésztához, és a továbbiakat már édesre készítjük.
Nálunk otthon az anyukám mindig három féle töltelékkel töltötte be a palacsintát. Volt kakaós (nem gyárilag cukrozott, hanem keserű kakaópor kristálycukorral hintve, jó ropogósan!), baracklekváros (amihez ő maga főzte nyaranta a barackot, hígabb és kevésbé zselés volt, mint a bolti lekvárok), és túrós (amihez a túrót kikeverte egy tojással és kristálycukorral, ha volt otthon, akkor mazsolát is tett bele – vagyis nem, most jut eszembe! a túrókrém elkészítése többnyire az én feladatom volt!).
Az én gyerekeim viszont nem hagyták, hogy ezt a hagyományt így vigyem tovább. A túrós palacsintáimat félrelökték… Na jó, kakaós jöhet! És már nem emlékszem, hol ettek először nutellás-banános palacsintát – de ez lett a csúcskedvencük. A nutellával megkent tésztába belevágunk 3-4 karika friss banánt, és úgy tekerjük fel. De a kisebbik fiam legutóbb kakaós-lekvárosat kért… És nem volt rossz a baracklekvár kakaóval kombinálva! Az apai nagymamájuk pedig fahéjas-cukrozott reszelt almát, és máktölteléket is gyakran tesz a palacsintába, az is kelendő.
Kicsit több munkát igényel, de nagyon finom a gyümölccsel kombinált palacsinta is – ilyenkor télen pl. olvasszunk fel pár szem fagyasztott epret (nyáron frissből készítsük!), és 4-5 evőkanálnyi barnacukorral kezdjük melegíteni egy serpenyőben. Facsarjuk rá 2 narancs levét, kissé karamellizáljuk az epreket a narancsos szirupban, majd kanalazzuk bele a palacsintákba, összehajtás után pedig a sziruppal locsolgassuk meg a külsejét. A édes-savanykás gyümölcsízek a karamellás édességgel nagyon kellemesen harmonizálnak.
Ha tehát első fogásnak hortobágyi húsos palacsintát adunk, nyugodtan jöhet utána valamelyik különlegesebb töltelékkel az édes palacsintadesszert.
Jó étvágyat!
Nóra