Biztos sokan ismeritek Konmari nevét és munkásságát - azaz a japán Marie Kondo könyveit, videóit, amiben rendet rakni tanít bennünket. Én elég sokszor befutottam a módszert éltető blogcikkekbe is, de nem mélyültem el különösebben benne. Pár hete viszont újult erővel vetettem bele magam a lomtalanításba, rendrakásba. És mikor már a hatodik szempont szerint raktam kupacokba a sok lomot - eszembe jutott, hogy elolvasom már alaposabban, mi is Konmari rendszerező módszerének a lényege.
Mint kiderült: ugyanaz, mint az enyém! Feltaláltam a spanyol viaszt, és ha már 1997-nél korábban feltaláltam volna, akkor most én lennék olyan híres, és gazdag, mint Marie. Lássuk tehát, milyen elvek szerint rakjon rendet az, aki konmarizik, avagy józan paraszti ésszel takarít:
- egyszerre rakj rendbe mindent, mert a "kicsit itt, kicsit ott" módszer nem segít....mire a végére érsz, kezdheted elölről!
- mielőtt belevágsz, képzeld el, milyen eredménynek örülnél - milyen az ideális rend a lakásodban?
- minden egyes tárgyat végy a kezedbe (ez a legnehezebb része!), és amikor fogod, próbálj rájönni, hogy van-e annak a tárgynak értelme a lakásodban (Konmari kb. úgy fogalmaz, hogy "örömet okoz-e" az a tárgy...amit elég nehéz eldönteni egy régi, kinyúlt póló esetében - de azért el lehet! ha nosztalgikus értéke van, hogy még mindig őrizgetjük, akkor tartsuk meg, de ha már úgysem hordjuk, akkor ki vele!)
- selejtezz bátran: kupacokba rakd a tárgyakat. Konmari szerint az egyik legfontosabb dolog, hogy ne a lakás helyiségei szerint haladjunk, hanem kategóriánként: kezdjük a ruhákkal! Ami örömet okoz, az kerüljön az egyik kupacba. Ami nem, azok közül tegyük a második kupacba azt, ami még pénzzé tehető - ezt már nem Marie mondja, hanem én! Kiválogattam azokat a ruhadarabokat, amiket anyukás facebook-csoportokban, vagy a falunk facebook-oldalán el lehet adni, mert olyan jó állapotú, amiért még pár ezer forint kapható. A második kupacba az kerül, amit az ismerőseim közül valakinek oda tudok ajándékozni, olyasvalakinek, akinek tényleg szüksége van rá, rátukmálni senkire nem szabad! A következő kupacba kerüljön, amit jótékonysági szervezetnek el lehet vinni. Végül ami kiszolgálta az idejét, a kerüljön a kidobandók kupacába! Konmari szerint
- a maradó (örömet szerző) tárgyakat átláthatóan, jól használhatóan tárold
- a ruhák kategóriája után ugyanezt a rendszerező-selejtező folyamatot csináld végig a könyvekkel, otthoni iratokkal, írószerekkel, konyhai tárgyakkal, a spájz tartalmával, a takarítóeszközökkel, a lakáskarbantartó tárgyakkal, a fürdőszobai tárgyakkal és piperecikkekkel, a gyerekjátékokkal, a lakásdekorációkkal, és a végére kell hagynunk az érzelmi értékkel bíró tárgyakat (mert azoktól a legnehezebb megválni - sőt, ha bármelyik is örömet okoz még, akkor azoktól nem is kell!)
- minden kategóriához érve a lakás összes pontjáról össze kell gyűjtened az oda tartozó tárgyakat: pl, minden piperecikket egy halomba hordani, legyen az fürdőszobai tárgy, vagy a retikülben lapuló sminkeszköz, vagy az éjjeliszekrényen heverő kézkrémes tubus... így lehet egy tárgytípust jól kiválogatni, hogy csak az maradjon, amire tényleg szükség van
A zen-részeket most kihagyom (Marie KÖSZÖN a tárgyainak, és MEGKÖSZÖNI nekik, hogy szolgálták... csendes magányban pakolgat, mert csak úgy tud koncentrálni, stb).
A függőleges tárolás még egy nagyon jó elv, de egyelőre odáig nem jutottam el - viszont a ruhaselejtezés nagy részén már túl vagyok, a cipőket és a piperéket is kiselejteztem, a családi iratokat is megritkítottam... és mondhatom: máris olyan, mintha eddig a hátamon cipeltem volna a rendetlenség terét, most pedig leraktam volna!