„Mester MM”-t annyira érdekli, nézzük hát meg, mit jelent az „avatar” szó. Eredetileg: „aki alászáll”. A virtuális valóságok létrejöttének korszakában arra jelenségre használjuk ezt a szót, amikor létrehozunk saját magunk megjelenítésére egy virtuális képmást. Például fórumozás, blogírás során közzéteszünk magunkról egy kis képecskét, amivel saját magunkat jelenítjük meg. A virtuális világ nyújtotta szabadságnak köszönhetően ez a kép akár teljesen más is lehet, mint a valódi képmásunk a valódi világban.
Ahogy wampeer is írta: a mi weboldalunkon úgy használhatsz avatart saját magad megjelenítésére, ha az inda.hu-n a saját profilodnál vagy kiválasztasz egy képet az ő készletükből (ha jól emlékszem, ezt is lehet), vagy feltöltesz egy saját képet, és ez már tényleg lehet egy nyúlánk, kék lény is, vagy piros alma, vagy bármi!
A sci-fi világában az avatar egy olyan virtuális lény, amelybe áthelyezhetjük a tudatunkat egy időre (ha jól tudom). Az utóbbi hónapokban a legtöbbször James Cameron filmje kapcsán használtuk ezt a szót, amit viszont még mindig nem láttam, sajnos… Tehát nem tudom, hogy abban milyen jelentéssel használatos az avatar kifejezés.
De azt tudom, hogy a mesterséges intelligencia valódi kutatói már jóideje képesek avatarok létrehozására. Az avatarok olyan virtuális „emberkék”, akik – bár elég primitív és korlátozott módon – de már képesek arra, hogy beszélgetést folytassanak velünk, emberi lényekkel! Ha ez nektek úgy hangzik, mint egy tudományos-fantasztikus kitalálmány, akkor kattintsatok ide:
http://www.jabberwacky.com/george - és beszélgessetek el George-dzsal, az avatarral! Kicsit buta, de elég érdekes. A társalgáshoz angoltudás szükséges!
Nála már sokkal jobb Joannal beszélgetni – ezt itt próbálhatod meg:
Ők mindketten Rollo Carpenter angol szoftverfejlesztő művei. Először a Jabberwacky nevű „beszélgetőrobotot” hozta létre, ennek megjelenítője George, majd később Joan.
Ám náluk is messzebb jutott A.L.I.C.E. (Artificial Linguistic Internet Computer Entity). Itt beszélgethetsz vele:
És ezen az oldalon más izgalmas lehetőségek is várnak, pl. cseveghetsz Kirk kapitánnyal, a Star Trek-beli Enterprise űrhajó parancsnokával…
És ha túl vagy az első álmélkodáson, akkor elárulom, hogy a mesterséges intelligencia fejlesztése már jóval túljutott ezeken a csevegő avatarokon. Már léteznek olyan ember formájú robotok is, amelyek nem csak válaszolnak a nekik feltett kérdésekre, hanem a velük beszélgető ember arckifejezését is elemzik, reagálnak rá, és ők magul is rendelkeznek önálló mimikával! Az ő szülőatyjuk David Hanson, a robotika zsenije és úttörője. A Hanson Robotics oldalán már szinte életre kelnek (na jó, még kis túlzással…) a Szárnyas fejvadász című filmben látott, az emberekre megtévesztésig hasonlító lények – az androidok! És egyáltalán nem véletlen, hogy a Hanson Robotics egyik „csúcsterméke” Philip K. Dick robot-másolata – P.K.D. a sci-fi irodalom zsenije, aki (tudtommal) először foglalkozott írásaiban a mesterséges intelligenciával kapcsolatos szociológiai, etikai kérdésekkel. És ő az írója a Szárnyas fejvadász című film alapjául szolgáló novellának is…
A Hanson Robotics oldalán csodáljátok meg működés közben az ember-szerű robotokat:
Akaratlanul is visszajutottunk az avatarokkal kapcsolatos kérdéstől a jövőkutatás témájához. Mert ezeket a beszélő, fintorgó, intelligensen csevegő lényeket látva jobb, ha feltesszük magunknak a kérdéseket: Mit jelent élőnek lenni? Mi tesz valakit emberivé? Kinek a szempontjából tekintünk valamit „élőnek”?
Nóra