Zsófi a februári népszokásokról szóló cikkében már írt a Bálint-napról, és annak magyar hagyományairól. Nézzük meg kicsit, honnan ered ez a szokás-kör.
Február 14-én a sok Bálint nevű szent közül kettőről emlékezünk meg: egy rómairól (ő az a Valentinus, aki 269 körül halt mártírhalált), és Terni püspökéről, Valentinről, aki i.sz. 175 körül született.
A legenda szerint a római Valentinnel esett meg a történet, ami a Valentin-napi szerelmes képeslap-küldés tradícióját megalapozta. Eszerint amikor börtönben sínylódőtt, a börtönőr vak leánya visszanyerte látását Valentinus imáinak hatására. Mielőtt kivégezték, a szent egy cédulát küldött a lánynak, rajta ez állt: „a te Valentinod”.
Egy másik történet szerint Claudius törvényének ellenszegülve adott össze fiatalokat Valentinus, ezért végezték ki, s így vált a szerelmesek védőszentjévé.
Valójában a szerelmesek ünneplése ezen a napon valószínűleg pogány eredetre vezethető vissza: Juno Februata a szexualitás és a termékenység istennője volt. De gyanúsan közel esik Valentin-naphoz a február 15-i Lupercalia-ünnep is (Lupus=farkas, Lupercal annak a barlangnak a neve, ahol a legenda szerint Róma alapítóit, Romulust és Remust a farkas nevelte és táplálta). Ezen az ünnepen egy faládába gyűjtötték az összes hajadon lány nevét a közösségben, a ládából pedig a nőtlen ifjak húzhattak egy cédulát. Így tudtak a fiatalok ismerkedni, párt találni maguknak.
Valószínűleg ezeket a hagyományokat alakították át keresztény ünneppé az egyház vezetői. I. Gelasius pápa 496-ban rendelte el a pogány fesztivál helyettesítésére Szent Valentin napjának megünneplését.
Az ünnepre való híres, korai hivatkozás Geoffrey Chaucer angol költőnél található, 1382-ből: a nap, amelyen a madarak párt választanak… A verset II. Richárd király és Bohemiai Anna eljegyzésére írta (akik ekkor még csak 15 évesek voltak!).
Páratlan madarak! Válasszatok hát magatoknak párt e napon! Lányok, tegyetek kilenc almamagot a választott fiú zsebébe, hogy biztosan belétek szeressen… Gyújtsatok gyufát sötétedés után, s ha elégett, figyeljétek meg, merre dől a kormos gyufaszál – arról érkezik majd a párotok! Szerelmesek: süssétek bele kettőtök hajszálát egy süteménybe, és egyetek abból, hogy örökre együtt maradjatok.
De legfőképpen szeressük egymást, gyerekek...
Nóra