Néhány napja Pécsről és a pécsi kulturális életről írtam…
Mivel az elmúlt napokban több érdekes hírt is lehetett olvasni Miskolcról (ugye Miskolc és környéke a “szülőföldünk” és már többször hivatkoztunk a városhoz való kötődésünkre!), nézzük meg, milyen kép is rajzolódik ki a városról a hírek alapján.
A hétvége miskolci eseményei között a legfontosabb ez volt:
Idén tizedik alkalommal rendezték meg a „Több, mint legenda-Kocsonyafesztivál”-t.
Ez hazánk legnagyobb téli szabadtéri fesztiválja és a főszerepet a gasztronómia kapja. Három napon át több színpadon zajlottak koncertek, voltak színes programok gyerekeknek (bábszínház, kézműveskedés, stb.)
Miskolc belvárosában a látogatók megkóstolhatták a térség gasztronómiai jellegzetességeit, a rétest, a perecet, a lacipecsenyét, a kenyérlángost és a miskolci kocsonyát. Az időjárás nem kedvezett a programoknak, mégis több mint 200 ezer hazai és külföldi vendég volt kíváncsi a fesztiválra.
Miskolc számos rendezvénynek már hagyományosan ad otthont, ilyen a Kocsonyafesztivál mellett például a nyári Operafesztivál is, amelyet idén Bartók+Európa címmel, június 9 és 20 között tartanak majd meg.
Jól látszik, hogy Miskolc próbál szabadulni a “rendszerváltás vesztese” skatulyától, és ebben nagy szerepet kap a város kulturális élete. Ezen erőfeszítések elismerése volt, hogy két évvel ezelőtt a város megkapta Tokaj és Gyula mellett „A Kultúra Magyar Városa 2008” címet.
Erről a pályázaton elnyert címről a “www.miskolc.hu” lapon ez olvasható:
“A Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata által benyújtott pályázat hangsúlyozta, hogy a város – történelme során – számos területen alkotott maradandót. A kulturális értékekben bővelkedő város alkalmas arra, hogy sokszínűségére és aktivitására, valamint „A kultúra várost épít” szlogenre alapozza arculatváltását, jövőjét. A sajtó, a közvélemény, a rivális városok az elmúlt években megismerték és elismerték a város kulturális értékeit.”
Ezeknek a híreknek örül az ember és szurkol az egész régiónak, de a gazdasági válság itt sem kímélte az egyébként is nehéz helyzetben lévő vidéket. Sajnos az alább idézett hír is friss:
“Egy hónap alatt több mint nyolcezerrel, 123 ezerre nőtt a regisztrált munkanélküliek száma az észak-magyarországi régió három megyéjében - közölte a regionális munkaügyi központ.
A Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves és Nógrád megyék alkotta régióban 2010 első hónapjában 123 ezer 44 regisztrált álláskereső keresett munkát, számuk a tavaly decemberihez képest 7,3 százalékkal emelkedett, az előző év azonos hónapjához viszonyítva viszont már 22,4 százalékkal. A legtöbb munkanélkülit, csaknem 76,5 ezret továbbra is Borsod-Abaúj-Zemplén megyében tartották nyílván, Hevesben 24,5 ezer, míg Nógrád megyében 22,1 ezer volt az álláskeresők száma januárban. Borsodban 6,2, Nógrádban 9,6, míg Heves megyében 8,4 százalékos volt a növekedési ütem az előző hónapoz képest.
A nyilvántartott álláskeresők aránya a gazdaságilag aktív népességhez viszonyítva 24,3 százalékos volt a régióban januárban, míg az országos átlag 14,9 százalékot mutatott. Az ilyetén számított ráta Borsodban 26,7, Heves megyében 18,5, míg Nógrádban 25,2 százalékos volt. A munkaügyi központ adatai szerint az országban az év első hónapjában 53,1 ezer pályakezdő álláskeresőt tartottak nyílván, az észak-magyarországi régióban majd' 11,8 ezer volt a számuk. A legtöbb pályakezdő - 7,7 ezer - Borsodban volt, Heves és Nógrád megyében 2-2 ezer volt a számuk.”
A számok sajnos magukért beszélnek, ha ez a helyzet a közeljövőben nem változik - mindenki tudja - ez azt jelenti, hogy nehéz lesz pusztán a kultúra eszközeivel, szlogenekkel és profi PR-ral megváltoztatni a Miskolcról és környékéről kialakult képet, miszerint a "rendszerváltás vesztese" és "lemaradóban, leszakadóban lévő térség"!
Zsófi