Pár hete ajánlottam figyelmetekbe egy érdekes programot, a keceli Ehető Virágok Nemzetközi Fesztiválját. A növények termését, levelét, gyökerét, szárát gyakran fogyasztjuk, de a virágok konyhai hasznosítása nem elég közismert – pedig nem csak izgalmas és érdekes, hanem nagyon finom is egy édes-aromás virág az ételünkben.
A kedvencem a bodza, melynek sötétlila bogyójából lekvár vagy szörp készül, virágjából is készítenek szörpöt – ám az én ízlésemhez a hagyományos szörp túl cukros, töményen édes.
Én másra használom a bodzavirágot. Két receptet is megosztok most veletek – szedjetek hozzá kertből, vagy erdőből (de semmiképp ne egy poros-ólmos közlekedési út mellől, vagy pláne ne a városi parkokból!) kinyílt bodzavirágtányért. Akkor a legjobb az íze, ha már nem bimbós, a virágokon jól látható a rengeteg, halványsárga virágpor. Óvatosan tépjétek (vagy inkább vágjátok) le, hogy lehetőleg ne peregjen ki a virágpor, és a gyűjtőtálba is úgy helyezzétek el, hogy a pollen maradjon rajta, ettől lesz jó erős aromája. Ne törjön, ne lapuljon ki a virágtányér! Lazán helyezzétek egymásra a leszedett virágokat.
Ha kellően tiszta környezetben nőtt, akkor szinte nem is kell megmosni – mert az öblítővíz is kimossa a pollen egy részét, ezzel veszít az ízéből. Minden tányért egyenként nézzétek át, hogy nincs-e rajta kis fekete bogár (szeretik nagyon!), vagy apró pók, és az elszáradt, megbarnult virágszirmocskákat is távolítsátok el róla. Aki aggódik a tisztaság miatt, vékonyka vízsugárral, óvatosan öblítse le a virágtányérokat.
Az első recept egy különleges édesség lesz.
Palacsintatésztával bundázott bodzavirág – hozzávalók:
2 egész tojás,
20 dkg liszt (lehet teljes kiőrlésű is, vagy fehér finomliszt),
egy csipet só,
egy púpozott evőkanál cukor (lehetőleg barna nádcukor),
és annyi tej, amennyivel nagyon sűrű palacsintatésztává tudjuk keverni a fentieket (kb. 2,5 dl kell hozzá).
Ínyencek egy evőkanál rummal gazdagíthatják a tészta ízét.
Néhány evőkanálnyi porcukor.
Annyi olaj, amennyiben kisütjük,
Annyi fej bodzavirág, hogy fejenként legalább 2 db jusson mindenkinek.
Elkészítése:
Botmixer vagy kéziturmix segítségével (vagy akárhogy, ahogy szoktuk) kikeverjük csomómentesre a sűrű palacsintatésztát. A virágokat porcukorba forgatjuk, mert így jobban tapad rá tészta. Ezután gyors mozdulatokkal belemártogatjuk a virágtányérokat a bundázótésztába, és forró zsiradékban világosbarnára sütjük. A tényéron is meghinthetjük porcukorral (bár a cukor egészségtelen, ne fogyasszunk belőle túl sokat… de a gyerekeim úgy sokkal jobban szeretik persze). Fahéjas porcukorral is nagyon finom!
A következő egy frissítő, nagyon finom bodzaital. Mi ezt hetekig, amíg csak van bodzavirág a bokrunkon, folyamatosan készítjük és isszuk.
Hozzávalók:
1-2 citrom (lehetőleg bio legyen, mert a héját is használjuk, nem jó, ha vegyszerezett héjút teszünk bele – de ha nincs bio citromunk, legalább nagyon alaposan mossuk meg, törölgessük meg),
5 evőkanál barna nádcukor,
legalább 5 bodzavirág-tányér,
5 liter víz.
Elkészítése:
Egy 5 literes befőttes üveg aljára lefektetjük a virágtányérokat, legalább 5 db-ot, de lehet több is, annál töményebb bodza-íze lesz az italnak. Ezúttal már lenyomkodhatjuk, egymásra lapíthatjuk őket, mert az a pollen, ami így kipereg, már az italba kerül. Rákarikázzuk a citromot, belenyomkodjuk, hogy a leve is beleázzon az italba. Rákanalazzuk a barna cukrot (ízlés szerint, ki mennyire szereti édesen – mint a limonádét). Felöntjük vízzel.
Egy hosszú nyelű kanállal jól átkeverjük a levét (a virágokat nem nagyon tudjuk keverni). 1-2 órán át érjen össze az íze, de aki türelmetlen, az rögtön meg is kóstolhatja.
Lehet hűtőben tárolni, akkor tovább eláll, de mi nem szoktuk. Egy szedőkanállal, teaszűrőn át szedjük a poharakba, bár engem az sem zavar, hogy ha pár apró, fehér virágszirom is belekerül a pohárba. Még szebb is az italunk tőle! Minden szedés előtt keverjük át, mert a pollenek, és az ízesebb, töményebb rétegek leülnek az aljára.
Mivel semmiféle tartósítószert nem használunk hozzá, csak a citrom és a cukor van benne, 1-2 napnál tovább nem áll el, megbuggyan az ital. De addig friss, aromás limonádénk van. Amikor lefogyasztottuk róla a levet, újra fel szoktam tölteni vízzel, esetleg kicsit utáncukrozom, karikázok bele friss citromot. Egészen addig, amíg kitart a virág aromája. Ha megbuggyan, kidobom az egészet, és kezdem elölről.
A bodzavirág egyébként gyógynövényként is használatos, teája meghűlés esetén izzasztó hatású, vizelethajtó, köhögéscsillapító, enyhén hashajtó. Vízben kiáztatott bodzavirágot kozmetikai célokra is ajánlanak: zsíros bőr tisztítására, szemborogatásként (annak, aki nem allergiás rá), szájöblítőként. Krémbe keverve ránctalanító hatásúnak mondják! Enyhén halványítja is a foltos bőrt. A virág szárításra is alkalmas, kb. 6 kg friss virágból lesz egy kg szárított virág.
Megyek is, leszedem az idei első bodzavirágokat, és nekiállok italt készíteni!
Egészségetekre!
Nóra
Figyelem! Pollenallergiások inkább ne kóstolják meg a bodzavirágos ételeket-italokat, nekik sajnos nem ajánlott...