Egy bizarr étek ínyenceknek: a percebes
2010.08.30. 18:38 Kérj tanácsot
…más néven kacsakagyló. A tenger gyümölcseinek legfurcsábbika, melyet már többször nézegettünk elborzadva, és az idei nyaralás után nem nyugodtam: kinyomoztam, mi lehet a Csillagok háborújában szereplő lények ormányára emlékeztető, pár centis csúfság – amit ráadásul a homárral azonos áron kínálnak a mediterrán halpiacokon…
De nem akármilyen halpiacon: legfőképpen Galícia partjain (Spanyolország északnyugati tartományában) halásszák, valamint Portugáliában, Marokkóban és Kanadában… Hogy miért pont ott? Mert a kacsakagyló kizárólag az erős hullámverésű, sziklás partok mentén él, a sziklákra tapadva, telepekben. A halászata igazi látványosság: a kagylóhalász egy törékeny kis csónakban közelíti meg a hatalmas hullámok közepette a sziklákat, kötelet erősít a bokájára, a hagyományos leírások szerint kést tart a fogai között! (De én a látott felvételeken nem láttam kést a halászok foga közt, csak egy hosszú csáklyát a kezükben…) Beugrik a hullámok közé, és úgy időzíti az ugrást, hogy a hullám közel sodorja, de ne csapja a szikláknak… A késsel leválaszt egy maréknyi kagylót, belegyömöszöli a hálóba, amit előzőleg magára akasztott. Majd, miután befejezte a gyűjtést, visszasiet a csónakba, mielőtt a következő nagy hullám elérhetné… Minden maréknyi „percebes” begyűjtésénél azt kockáztatja, hogy őt vagy a csónakját ízzé-porrá zúzzák a hullámok az éles sziklákon.
Ez magyarázza a tengeri ínyencség magas árát.
De mi magyarázza azt, hogy egyáltalán van ember, aki meg bírja enni ezt az apró, ufó-szerű lényt…?
Most jött el a pillanat, hogy megmutassam nektek a fényképét. Borzadjatok:
Mint az utolsó fotón látható barcelonai piacon láttuk, a percebes kilóját 57 euróért vásárolhatjuk meg... ami, ha jól számolom, kb. 16 ezer forintnak felel meg!
A kacsakagyló fogyasztása a következőképpen lehetséges: a kagylókat sós, babérlevéllel ízesített vízben megfőzzük, vagy grillezzük, és vajban megforgatjuk. De lehet alapanyaga ragu-szerű, vegyes tenger gyümölcseivel készülő ételnek is. A tányérunkon a kacsakagyló bőrszerű külső borítását (ami leginkább egy mini-elefánt ormányára hasonlít) le kell húzni az állat húsáról, és így már fogyasztható. Természetesen a körömre hasonlító kagylóhéjakat ne együk meg…
Nos, bevallom, én szinte minden tengeri herkentyűt szeretek. A kagylófélék legtöbbjét örömmel megeszem, ha alkalmam adódik rá. (Kivéve azt az esetet, amit borzongva idézek fel: üzletasszonyi karrierem elején egy angol ügyfél meghívására Londonban tölthettem pár napot, minden költséget az ügyfél állt, a puccos éttermet is, ahol gumi-állagúvá túlfőzött feketekagylót szolgáltak fel, én pedig már a második után legszívesebben öklendeztem volna – de nem illett… Már nem emlékszem, hány darabig bírtam, de életem legszörnyűbb élményei közt tartom számon azt a vacsorát). A jól elkészített, friss kagylóhús azonban puha, omlós, egyáltalán nem radírgumira emlékeztet az állaga. Az osztrigától tartózkodom, azt is volt szerencsém megkóstolni már, és köszönöm, nem lettem a rajongója… De a polip, tintahal, rákfajták – minden egyéb jöhet!
A percebes elfogyasztására azonban egyelőre nem tudtam rávenni magam… Messziről csodálom a bátor vállalkozókat, akik megtapasztalhatják az állítólag fenomenálisan jó ízét.
A nyomozásom számos érdekes tényt is kiderített a kacsakagylóról: például, hogy Darwin tíz éven át tanulmányozta ezeket a furcsa lényeket!
És hogy valójában nem is kagyló – hanem a kacslábú rákok közé tartozik.
És még egy bulvár-jellegű információ: a kacsakagyló az állatvilág egyik rekordere! Testénél nyolcszor hosszabb a pénisze, ezzel az élővilág leghosszabbjával büszkélkedhet… Ráadásul felfújható, változtatható és az magyarázza rendkívüli tulajdonságait, hogy a hatalmas hullámverésben másképp tudja (az egyébként hímnős) állat elérni és megtermékenyíteni a szomszédját, mint amikor nyugodt a víz körülötte…
Nézzétek el nekem, hogy a barcelonai halpiac horror-hősével untattalak ma benneteket, nézzétek meg a percebes-halászatról szóló kisfilmeket az alábbi linkekre kattintva, és aztán világosítsatok fel: amikor annyi finom étek létezik a világon, miért vállal az ember halálos kockázatot egy ilyen bizarr állatka elfogyasztása érdekében?!
Szeretettel:
Nóra
6 komment
Címkék: spanyolország gasztronómia kultúrtörténet percebes kacsakagyló
A bejegyzés trackback címe:
https://kerjtanacsot.blog.hu/api/trackback/id/tr462259460
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Csillagur 2010.08.30. 20:48:07
Fú elég rusnya. De ha Ferran Adria készítené el, lehet, hogy megkóstolnám.
Egyébként ott van pl. a Fugu hal, ami állítólag nagyon finom, de a fogyasztása egy orosz rulett szintű kockázatot jelent.
Egyébként ott van pl. a Fugu hal, ami állítólag nagyon finom, de a fogyasztása egy orosz rulett szintű kockázatot jelent.
Ezt Nóra mondja: 2010.08.30. 20:55:07
@Csillagur: Ha Ferran Adria készítené el, akkor biztos nem így nézne ki :-)) Talán egy karfiolra hasonlítana, vagy egy szelet steakre ;-) Merthogy arról híres, hogy nála a tányéron semmi nem az, aminek látszik, és semmi nem annak látszik, ami... Katalóniában járva erős kísértésbe estünk, hogy legalább kívülről megnézzük az éttermét (asztalfoglalás leghamarabb 3 év múlva lehetséges...), de túl sokat kellett volna autózni érte. És ha már a Dali-házat és egész Figuerast ki kellett hagynunk ugyanezért, akkor persze az el Bullihoz sem zarándokoltunk el. De megfogadtuk, hogy egyszer bepótoljuk mindkettőt! És akkor majd elmesélem, van-e az étlapján percebes...
Ezt Nóra mondja: 2010.08.30. 20:56:30
@Csillagur: És a fugu ugye japán étek? Rajtuk nem csodálkozom, az ő lelkivilágukba simán belefér, hogy egy halálosan veszélyes ételt esznek...
Csillagur 2010.08.30. 21:38:53
Ha viccesen megkérdezi valaki, mi a legveszélyesebb étel a világon a vicc szerinti helyes válasz az esküvői torta, de valójában ez az étel a japán fugu.
A világon legnagyobb fugu fogyasztó Japán, évente 10 000 tonna körüli mennyiséget használ fel.
A statisztikák szerint évente kb 50 embert kezelnek mérgezéssel, ebből egy tucatot eredménytelenül.
Így mégsem tűnik annyira veszélyesnek. Pár hete borsodi asszonyok kínáltak gombát egy falusi közért előtt. Hát lehet, hogy abból fogyasztani is merészség lett volna
A világon legnagyobb fugu fogyasztó Japán, évente 10 000 tonna körüli mennyiséget használ fel.
A statisztikák szerint évente kb 50 embert kezelnek mérgezéssel, ebből egy tucatot eredménytelenül.
Így mégsem tűnik annyira veszélyesnek. Pár hete borsodi asszonyok kínáltak gombát egy falusi közért előtt. Hát lehet, hogy abból fogyasztani is merészség lett volna
Ezt Nóra mondja: 2010.08.30. 22:03:21
@Csillagur: Na, pont a gomba említése teszi helyére a fugut: aki ért hozzá, annak nem veszélyes. Apám erdőkerülő volt pár évig, miután 56-ban nem kívánatos lett a jelenléte a korábbi szakmájában, és úgy megtanulta felismerni a gombafajtákat, hogy szabadon szedte utána egész életében, anyukám rettegett, hogy egyszer megmérgezi a családot, de nem - egyszer sem hibázott tudtommal. Valószínűleg a japán éttermek fugu-beszállítói és szakácsai is rendelkeznek annyi rutinnal, hogy nem mérgezik meg a vendégeket - vagy legalábbis elenyésző százalékban, mint írod. Bár persze annak az 50 embernek ez pont elég...
Ezt Zsófi mondja: 2010.08.31. 14:35:53
Egy borsodi asszony bevitt az öregek otthonába, ahol dolgozott, egy kis finom, friss gomba pörköltöt a hírek szerint. Megkínálta a kolléganőit, jót ettek, majd 5 vagy 6 nő került mérgezéssel kórházba, kettőnek nagyon súlyos volt az állapota...én imádom a gombát, de ez nekem is sok(k) volt! Ezt a japán halat én biztosan nem enném meg.