Zelnik Istvánról régóta lehet tudni, hogy Délkelet-Ázsia a szakterülete és a hobbija is. Az egykori diplomata, aki ma üzletember, még fiatal diplomataként kezdett el ázsiai műkincseket gyűjteni, és lett ezen tárgyak szakértője.
Amerre járt a világban, minden ócskásnál, régiségkereskedőnél, bolhapiacon megfordult, és egyre élesebb szemmel fedezte fel és vásárolta meg -néha filléreket fizetve csak- a ma felbecsülhetetlen gyűjtemény egyes darabjait.
A gyűjtemény annyira felbecsülhetetlen és annyira nagy az eszmei értéke, hogy szinte senki nem tudja megmondani, pontosan mennyit is érhet pénzben kifejezve.
Már régen lehetett hallani, hogy Zelnik István Budapesten szeretne megnyitni egy múzeumot, amelyben a gyűjtemény legszebb darabjait megmutatná a nyilvánosság előtt, és amely világszenzációvá válhatna nemcsak a gyűjtők és szakértők körében, hanem a turisták közt is, mint kedvelt úti cél.
Idén tavasszal meg is nyílik végre az aranymúzeum. Belga művészettörténész igazgatója és francia tudományos igazgatója lesz a Zelnik István Délkelet-ázsiai Aranymúzeumnak. A kutatási igazgató magyar lesz Renner Zsuzsanna személyében, aki a Hopp Ferenc Kelet-ázsiai Múzeum és az Iparművészeti Múzeum vezetője is volt korábban.
A gyűjtemény legszebb darabjait az Andrássy út 110. szám alatt, a volt Rausch-villában nézhetjük majd meg. Mivel az építészeti munkák csúsznak, így Zelnik István eredeti terve, hogy még a « Tigris » évében megnyitnak, nem valósul meg. Márciustól vagy áprilistól lesz látogatható az új kulturális centrum.
Az egykori villából csak a külső falak maradtak meg. A múzeum berendezése szakítani fog a klasszikus muzeológia alapszabályaival, biztonsági foka pedig megegyezik majd a bankok biztonságával.
Az épület alagsorában az alapító egyik mesteréről, Sövény Aladárról elnevezett, három helyiségből álló trópusi hangulatú kávézó és teázó található majd. Még itt is lesznek műtárgyak kiállítva, és innen lehet majd kisétálni az épület mögötti, másfél méterrel a mai szint alá süllyesztett kertbe.
Tavasztól egy « színfolttal » ismét gazdagabb lesz Budapest, remélhetőleg minden hazai és külföldi látogató nagy-nagy örömére.
Zsófi