Holnap a Hold közelebb lesz a Földhöz a szokásosnál (mindössze 356 577 km-re, az átlagos 382 900 km-hez képest). Ráadásul telihold lesz – így egy hatalmas, fényes tányért láthatunk majd, ha felhőtlen lesz az égbolt felettünk. Ezt a jelenséget nevezzük szuperholdnak.
Az ezotériában hívők állítják: a szuperhold, ami elég ritkán fordul elő (legutóbb 1992-ben volt ennyire közel), különféle természeti katasztrófákat okoz a Föld bolygón. Azt is olvastam, hogy a múlt heti japán katasztrófa is ezzel a jelenséggel hozható összefüggésbe (bár ha a hold csak holnap lesz szuperközel, akkor miért egy hete rengett a föld és áradt a cunami?).
A csillagászok a katasztrófákkal való összefüggést tagadják – szerintük csak az átlagosnál alacsonyabb apály és magasabb dagály jelzi majd a szuperholdat.
Az viszont tény, hogy korábbi szuperholdak idején előfordultak természeti katasztrófák.
1938-ban az USA New Englandként ismert területén hurrikán söpört végig a szuperhold idején.
1955-ben az ausztrál Hunter Valley-ben hatalmas árvíz pusztított, amikor a Hold ennyire közel került a Földhöz.
1974. karácsonyán Ausztráliában egy ciklon elsöpörte Darwin városát - szuperhold idején.
2004. januárjában, emlékezetes, a Katrina hurrikán esett egybe a szuperhold időszakával, az indonéz földrengés és cunami pedig két héttel előzte meg azt.
A Washington Egyetem szeizmológusai, John Vidale és William Wilcock ezt mondják a szuperholddal kapcsolatban: mind a nap, mind a Hold icipici hatással, nyomással van a Földre. Ha nagyon apró eltéréseket is megfigyelünk, látni fogjuk, hogy a tektonikus mozgások megnőnek a Hold közelségétől. Ha az apály nagyon alacsony, kevesebb a víz, tehát a tengerfenékre nehezedő nyomás kicsit kisebb. Ez megkönnyíti az alatta elhelyezkedő lemezek elmozdulását.
A földmozgások gyakorisága 10%-kal nagyobb alacsony apályok idején, az apály által érintett tengerfenék alatt. De összességében a Föld vulkánkitörései és földrengései mindössze kb. 1%-kal gyakoribbak telihold idején – a szuperhold pedig nem más, mint egy szuperközeli telihold.
A tudósok tehát azt mondják: bár van kimutatható összefüggés a teliholddal és a szuperholddal, ennek a valós hatása a statisztikák szerint még annál is kisebb, mint amilyen a tudományos magyarázatok alapján lehetne.
Meglátjuk holnap – nagyon remélem, hogy ennél nagyobb baj, mint a japán katasztrófa, mostanában már nem éri a Földet!
Nóra