Olaszul a levest így hívják: minestra. Ha pedig igazán ki akar tenni magáért a szakácsnő, akkor minestronét főz – azaz levest felsőfokon.
Én olyankor szoktam minestronét főzni, ha a gyerekeim elunják a zöldségeket főzelék, köret vagy rakott formában – levesnek ilyenkor is szívesen megeszik. Ráadásul az anyukám nem szokott minestronét főzni, ezért őt is gyakran megörvendeztetem vele, nagyon szereti. Nekem pedig nagy büszkeség, hogy végre valami olyasmit tudok villantani a konyhában, amit nem tőle tanultam!
Ha most a minestrone autentikus, olasz receptjét várjátok tőlem, akkor csalódni fogtok – ilyen ugyanis nincs. Nem létezik egyetlen recept erre az ételre, a lényege ugyanis éppen az improvizáció. Az olasz konyha legjellemzőbb tulajdonsága: légy kreatív abból, amit éppen a kertben, kamrában, hűtőszekrényben találsz… A minestrone esetében főzz össze mindenféle zöldségeket, paradicsomot, vörösbort, végül tehetsz bele egy kis tésztát – és kész…
Egy kezdő vagy bátortalan szakács azonban nem szeret kreatívkodni.
Az ő kedvükért leírom, én hogyan szoktam általában a saját minestronémat elkészíteni.
Hozzávalók: 1 nagy fej hagyma,
20 dkg füstölt tarja (most, böjt idején kihagyható!),
1 fej fokhagyma,
20 dkg nagy szemű bab (helyettesíthető babkonzervvel is),
4 közepes szál sárgarépa,
1 szál petrezselyemgyökér,
1 fej karalábé,
1 kis fej kelkáposzta,
1 kis cukkini,
1 paradicsomkonzerv (lehetőleg darabos),
2 pohár száraz vörösbor,
4-5 evőkanál olívaolaj,
10 dkg parmezánsajt, lehet kiszáradt, másra már használhatatlan kemény parmezánhéj is,
2 evőkanál oregánó,
só, durvára őrölt színes bors,
10 dkg olasz tészta – inkább valamilyen kicsire formázottat válasszunk, ami alkalmas levesbetétnek, pl. mini fusilli, vagy kocsikerék…,
személyenként egy kiskanálnyi pesto (a pesto egy olasz mártás, bazsalikom, fenyőmag, fokhagyma, esetleg dió, és olívaolaj keveréke, nagyon intenzív, friss fűszeres ízt ad az ételeinknek. De annyira aromás, hogy akár pirítósra kenve, előételnek is használhatjuk!)
A minestroném elkészítése: Ha száraz babból dolgozunk, előző nap áztassuk be hideg vízbe. A főzés megkezdésekor tisztítsuk meg a hagymát, vágjuk apró kockákra. Tisztítsuk meg a fokhagymát is, majd a zöldségeket. Ezeket mindet vágjuk kockákra, daraboljuk fel karikákra – melyikhez hogy illik! A füstölt tarját is vágjuk kb. 2 x 2 cm-es kockákra.
Olívaolajon pirítsuk meg a hagymát, fokhagymát vegyesen. Keverjük hozzá a füstölt húst, forgassuk jól át benne. Ha beáztatott száraz babot használunk, akkor öntsük a babot is hozzá ekkor (ha konzervből, akkor még ne). Tegyük bele a zöldségeket – a cukkini kivételével, mert az még ráér. Folyamatosan keverve, párolva forgassuk át az olajon. Ezután öntsük fel a vörösborral. Ha felforrt, akkor öntsük hozzá a paradicsomkonzervet, sózzuk (de legyünk figyelemmel arra, hogy a füstölt hús sós - nehogy elsózzuk miatta az egészet!), őröljünk bele egy kis színes borsot (zöldbors, rózsabors, fehér bors, fekete bors vegyesen), és fűszerezzük meg az oregánóval. Dobjuk bele a parmezánt. Ezután öntsük fel annyi vízzel, hogy jó bő leve legyen. Ne aggódjunk, hogy ízetlen lesz a sok víztől – annyi alkotóeleme van, hogy nagyon jóízű lesz így is.
Legalább fél-háromnegyed órán át főzzük – addig, amíg a kemény zöldségek puhára főnek. A bab fajtájától függ, hogy mennyi idő alatt puhul meg - ez akár több óra is lehet. Ezért, ha nincs ennyi időm a főzésre, én mindig konzervbabot használok. A sok más, friss zöldség ellensúlyozza a konzerv-voltát, nem panaszkodott érte még senki!
Ezután, ha már minden megpuhult, adjuk hozzá a cukkinikarikákat, azzal is főzzük át. (A konzerv-bab is ekkor jöhet bele.)
Végül főzzük a levébe a tésztát, a formájától, méretétől függően 6-9 perc szükséges ahhoz, hogy megfelelő állagúra főjön.
Tálaláskor minden tányérba tegyünk egy-egy kiskanálnyi pestót a kiszedett levesbe – ez még tovább gazdagítja az ízét.
Ha nagyon ki akarunk tenni magunkért, a levesünket meghinthetjük még reszelt parmezán sajttal is.
Ez aztán annyira bőséges, tartalmas étek, hogy kevesen bírnak utána egy komoly második fogást is elfogyasztani, én holnap például palacsintát adok utána másodiknak!
Jó étvágyat a hétvégére nektek is.
Nóra