Ki ne ismerné szerte a világon a címben szereplő híres felszólítást és a gyerekkorunk egyik meghatározó rajzfilmélményét. Csákányi László hangja itt cseng a fülemben, és Psota Irén szemrehányásait sem felejti el, aki egyszer is látta és hallotta, miként reagál "férje" állandó bénázására. Persze akkor már említsük meg Váradi Hédit, és Márkus Lászlót is, akik édes-mézes csengő hangon mindig próbálták kibékíteni az aktuális probléma miatt haragos Vilmát.
Mindez onnan jutott eszembe, hogy ma lenne 101 éves mindannyiuk világhírű "atyja", Joseph Barbera, aki 1911. március 24-én született New Yorkban.
Az amerikai rajzfilmkészítő és producer társával, a szintén világhíres William Hannával 1957-ben alapította meg közös stúdióját, Hanna-Barbera néven, és innen megállíthatatlanul beindult a stúdió szekere a világhírnév felé. Számos rajzfilmklasszikust köszönhetünk nekik, talán sokan nem tudják, de az első nagy sikert Tom és Jerry hozta meg számukra.
Frédi és Béni, a két kőkorszaki szaki történetének ötlete 1960-ban született meg, és ez lett az Egyesült Államok első televíziós rajzfilmsorozata, ráadásul főműsoridőben.
Frédiéket és Béniéket azóta is -már több mint ötven éve- az egész világon nézik és szeretik az emberek, szinte hihetetlen a tény, de még manapság is körülbelül nyolcvan országban szerepel a TV-csatornák műsorán a sorozat.
1969-ben kelt életre Scooby-Doo, aki az én gyerekeimnek is az egyik nagy kedvence, mert a sorozat minden része egy kész krimi, de az izgalom mellett van benne humor, megnyugtató vidám végkifejlet, és persze kutya!
A két rajzfilmguru a többévtizedes siker és pénz hatására sem veszített alkotói kedvéből és tehetségéből, mert a nyolcvanas években készítették el a Hupikék törpikéket.
Mindezek mellett Barbera és Hanna stúdiójában megszületett még több más sikeres rajzfilmsorozat és figura is, mint például Maci Laci, Foxi Maxi, és a Flúgos futam.
Joseph Barbera 1994-ben írta meg önéletrajzi könyvét, és 12 évvel később, 2006-ban, 95 éves korában halt meg.
Zsófi