Február végéhez közelítünk, mostanra már nagyon messze magunk mögött hagytuk a nyári napsütés apró morzsáit is - a szervezetünk minden készlete kimerült, amit D-vitaminból a napozás során felhalmoztunk.
Szerintem elég kevesen értesültek arról, hogy tavaly nyáron az Orvosi Hetilapban megjelent egy ajánlás, melyet tíz orvosi társaság közösen fogalmazott meg: eszerint a magyar lakosságnak novembertől márciusig napi 2000 Nemzetközi Egység D-vitamint lenne ajánlott fogyasztania. Túlsúlyosoknak még nagyobb mennyiségre, a testtömegtől függőn 3-8 ezer egységre van szüksége naponta, várandósoknak 2000, kisgyerekeknek 4-500, nagyobb gyerekeknek 6-800 egységet ajánlanak.
Recept nélkül is hozzá lehet jutni D-vitaminhoz, de a gyógyszerminőségű D-vitamint fel kell íratni a háziorvossal.
Sokan erre csak legyintenek: egy újabb állandó kiadás télre?! Lássuk, mekkora összegről beszélünk: egy száz darabos, 2000 egységes doboz ára a tb-támogatással nem éri el a 700 forintot.
Ennél kicsit drágábbak a táplálékkiegészítő formájában kapható termékek, ezekkel ráadásul az a baj, hogy nem mindig kellően jó minőségűek. Interneten soha ne rendeljünk ilyesmit - mint ahogyan semmilyen más gyógyszert sem!
A D-vitamin élelmiszerekben is megtalálható, de ez sajnos nem fedezi a szükségleteinket. Számítások szerint átlagosan legfeljebb 80 egységnyi D-vitamint eszünk meg naponta, még akkor is, ha odafigyelünk a táplálkozásunkra. Tengeri halakban, csukamájolajban, tojásban, májban is előfordul a D-vitamin, de mellé mindig szedjünk tablettás változatot is.
Minderre a háziorvosunk hívta fel a figyelmet, amikor ledöntötte lábáról az influenza a családunk háromnegyedét. Ő azt mondja: minden évben november körül elkezdi szedni a D-vitamint, és márciusig abba sem hagyja. Soha nem kap el semmilyen influenzát, nem adat be magának influenza-oltást sem.
S hogy mi mindent okoz még az immunrendszer gyengülésén túl a D-vitaminhiány?
Csontvesztéshez, csontritkuláshoz vezethet, súlyos hiány esetén pedig csontlágyulás is felléphet. D-vitamin-hiányosoknál megnő a csonttörések kockázata, a csontritkulásra szedett készítmények hatásossága csökken.
Az autoimmun betegségek közül az alacsony D-vitamin-szint növeli a reumás ízületi gyulladások, az inzulinfüggő cukorbetegség és a sclerosis multiplex kialakulásának esélyét.
A kutatások szerint a D-vitamin hiánya hozzájárul a szívelégtelenség kialakulásához, súlyosbodásához, megnöveli a magas vérnyomás és az érelmeszesedés kockázatát.
Vesebetegségek esetén a D-vitamin-hiány kockázata fokozott, ezért a megfelelő D-vitamin-pótlás kiemelt jelentőségű.
S ha ez még nem lenne elég: bizonyítottan rizikótényező az emlőrák és vastagbéldaganatok kialakulása és lefolyása szempontjából a D-vitamin-hiány!
Legyetek elővigyázatosak, és szedjetek egész télen D-vitamint!
Nóra
Utólag ide szerkesztem még: a "II. D-vitamin nap" volt tegnap, ebből az alkalomból jelent meg egy cikk az Indexen is a témában, olvassátok el azt is!