A 2. világháború egyik leghíresebb hadművelete - sőt, az egész hadtörténet egyik legizgalmasabb eseménye 69 éve történt. Június 6-án még ma is, minden évben sok ezren zarándokolnak el azokhoz a francia partokhoz, ahol a szövetséges csapatok partra szálltak a náci Németország által megszállt Normandiában, új nyugati frontot nyitva a háborúban.
Rommel tábornagy 1944. április 22-én mondta a segédtisztjének: "Higgye el, Lang, a partraszállás első huszonnégy órája döntő lesz… Németország sorsa akkor dől el… a szövetségeseknek is, a németeknek is az lesz a leghosszabb nap."
Az eseményekről "A leghosszabb nap" címmel el is készült 1962-ben az egyik leghíresebb világháborús film, sztárparádéval, történelmi hűséggel, maratoni hosszúságban: a 180 perces alkotásban feltűnik Henry Fonda, John Wayne, Richard Burton, Mel Ferrer, Sean Connery... a francia sztárok közül Bourvil, Arletty.
Nagyon alaposan bemutatja a film a bonyolult stratégiai tervezést, ami megelőzte a partraszállást, a számos, különféle haderőt, amit a szövetségesek bevetettek - az ejtőernyősöket, a tengerészgyalogságot, a repülősöket... A rafinált megtévesztő hadműveleteket, melyekkel sikerült a németek éberségét kijátszani, elhitetni, hogy nem ott, nem akkor érkezik a támadás...
Nagyon tetszett újranézve a film!
Újabb készítésű, 1998-as Spielberg alkotása, a "Ryan közlegény megmentése" című film, melynek leginkább az első jelenetsora vésődik be örökre az emlékezetünkbe: a partraszállásnak azt a szakaszát mutatja meg véres részletességgel, nagyon realistán, amikor a hatalmas szövetséges haderő katonái csónakokkal a francia partokra érkeznek, a német sortűzzel szembeszállva, hatalmas veszteségek árán kievickélnek a homokdűnék közé, és megkísérlik bevenni a parti erődítményeket. A film alapcselekménye viszont engem mindig kicsit felbosszant: az amerikai nemzeti öntudat kissé túlzó megnyilatkozásának tartom, hogy a film szerint a hatalmas téttel bíró hadművelet közepette sok, értékes, képzett katona életét kockáztatva megpróbálnak kimenteni a tűzvonalból egy közkatonát, csak mert szegény szüleinek milyen rossz lenne, ha két elesett testvérbátyja után ő is odaveszne...
De van egy tévésorozat is, melyet az HBO 2001-ben forgatott "Band of Brothers", magyarul "Elit alakulat" címmel. Ez a mű ugyanezt a témát teljesen más szemszögből mutatja be: a 101-es légi szállítású hadosztály játssza a főszerepet, az ő felkészülésükön, bevetésükön, veszteségeiken keresztül ismerjük meg testközelből, hogy milyen lehetett átélni ezt a pokoli méretű hadműveletet.
Néhány adat arról, hogy mi is játszódott le ezen az 50 mérföld szélességű partszakaszon: 326 000 katona szállt partra június 6. és 11. között, ebből az első napon 50 ezren! Ezzel szemben a németek kb. egymillió fős haderőt állomásoztattak a térségben.
A hadművelet végső mérlege: Egyesült Államok: 29 000 halott, 106 000 sebesült és eltűnt. Egyesült Királyság: 11 000 halott, 54 000 sebesült és eltűnt. Kanada: 5 000 halott, 13 000 sebesült és eltűnt. Franciaország: 12 200 civil halott és eltűnt.
A német oldalon: 200 000 halott, sebesült és eltűnt; 200 000 hadifogoly.
A hadművelet a szövetségesek győzelmével végződött. Méltán ünnepli évfordulóját ma is minden, ott élő francia - akik múzeumok, emlékhelyek fenntartásával év közben is megemlékeznek a történtekről. De megjelenik a helyszínen sok mai katona, és rengeteg, a történelem iránt érdeklődő ember is június 6-án. Tűzijátékokkal, felvonulással, korhű járművekkel idézik meg a nagy csatát.
Nóra