Csiszár Katalin, a Rózsavölgyi vezetője és csokoládékészítője volt olyan kedves, hogy küldött nekünk fotókat, és néhány kiegészítő információt. Ezt ezennel megosztom veletek.
Az első fotó a cikkünkben említett chuao-i ültetvényen készült, és érdekes módon a képen teljesen elhagyatottnak látszik a mindenféle őserdei aljnövényzettel benőtt kakaófa. Katalin elmondása szerint szinte semmit nem tesznek a helyiek érte, csak szüretelik, ám a helyi klíma miatt mégis, tényleg jó a babjuk. Régebben az egész ültetvény termését az olasz Amedei csokigyár használta fel. A WTO világkereskedelmi szervezet eredetvédett termékként tartja számon az innen származó kakaót. Az Amedei a caracasi kormánnyal kötött szerződést a kizárólagos felhasználásra, de mára nekik már másik, saját ültetvényük is van, így a Chuao kizárólagos felhasználásáról már lemondtak.
A következő képen egy criollo kakaógyümölcs látható a fán.
Ezután megnézhetjük a criollo kakaó belsejét, annak is a porcelana fajtájú változatát, amelyből nagyon kevés terem. Bármelyik criollo így néz ki, szép fehér. Minél világosabb egy bab, annál jobb ízű. Persze csak nyersen ilyen, a fermentáció során ez is bebarnul, de csak világos barnára.
A következő képen trinitario kakaógyümölcsök láthatóak – ezek mindenféle színűek lehetnek, hibrid-mivoltukból adódóan. A felületük is ragyásabb, mint a sima felületű criollónak.
Végül megnézhetjük, milyen egy kakaófanevelde. A kép egy Venezuela keleti részén található ültetvényen készült, érdekessége, hogy ők megpróbálnak megmenteni mindenféle őshonos kakaófajtát, hoznak bújtásokat Venezuela mindenféle részéről. Ezért van náluk pl. porcelana is, ami amúgy csak a Sur del Lago-nál lenne, de van Chuao-féle babjuk is.
Köszönjük Katalinnak az első kézből származó információkat és a képeket.