Elmúlt a karácsony, és kezdhetjük az év vége várását. Akár családban, szűk baráti körben, akár nagy társaságban várjuk az év utolsó perceit, az este hangulatát nagyban meghatározza, hogy mit eszünk és mit iszunk.
Ugye megvannak a hagyományos szilveszteri étkeink, ebből lehet válogatni a társaság számától függően. Ha bulit szervezünk, akkor egyszerű, de nagyszerű ételeket kell, hogy készítsünk. A célunk: hamar meglegyen, sok és változatos is legyen, hogy sikert arassunk. Ehhez a legjobb megoldás a „svédasztal”, amikor sokféle dolgot tálalunk az asztalra, és mindenki válogathat kedvére.
Néhány egyszerű és közismert tippet összegyűjtök itt egy csokorba. A legismertebb és legnépszerűbb szilveszteri vendégváró a virsli, minden mennyiségben, főzve, sütve, beirdalva, vékony szalonnacsíkokba csavarva, levelestésztába töltve, szabadon szárnyalhat a fantázia, hogy milyen úton-módon készíthető még.
Ehhez nagyon finom a sós rúd, ez is variálható, sajttal a tetején, vagy mandulaforgáccsal...elmaradhatatlan a pogácsa, az is hamar elkészül, sok van belőle, és ezt is lehet variálni: simán készíteni, sajtosan vagy tepertővel.
Sokféle „falatka” készíthető, ami italokhoz nagyon illik, erre nagyon alkalmas a levelestészta, de a már nem friss kenyér is megteszi például. (http://www.mindmegette.hu/gyors-sajtos-falatkak.recept)
Nagyon finom "színfolt" az asztalon a dió, mogyoró, mandula. Ezek jó "alapot" biztosítanak egy italozós estéhez. De ha egészséges dolgokat is akarunk tálalni mindezek mellett, lehet friss zöldségeket, gyümölcsöket az asztalra tenni, mint pl. sárgarépát csíkokra vágva, karfiolt, karalábét, almát, körtét. Ezek sokkal finomabbak, ha majonézbe vagy bármilyen más szószba mártogatjuk.
Szóval mielőtt megijedne az ember egy vendégvárós estétől, jó, ha végiggondolja, hogy ennyiféle finom és változatos kínálnivalót tud az asztalra varázsolni egy-két óra alatt, és még túl sokba sem fog kerülni, ugye ezek a téli zöldségek és gyümölcsök, virsli, pogácsa-alapanyag nem a legdrágább kategória, és mégis különleges, ünnepi vacsora készíthető általuk.
Az asztalt „feldobhatjuk” még franciasalátával, lencsesalátával (a tavaly decemberi bejegyzéseink között is szerepel lencsesaláta-recept), majonézes krumplisalátával vagy almás kukoricasalátával (ehhez kockára kell vágni almát, sajtot és kukoricát kell hozzá adagolni, majd egy majonézes, vagy joghurtos -vagy e kettő keverékéből álló- öntettel jól összekeverni).
Ezek a legklasszikusabb szilveszteri saláták, előnyük, hogy ha elkészülnek, sok van belőlük és 2-3 napig a hűtőszekrényben jól elállnak, még finomabbak is lesznek, mert összeérnek az ízek.
Ha nem hívunk nagy társaságot, akkor másféle szempontok szerint készülünk az új év fogadására. Ilyenkor kerül terítékre például a malachús, ugye a malac ajánlott, mert kitúrja a szerencsét, de január elsején ne együnk szárnyas húst vagy halat, mert az egyik elkaparja, a másik meg elúsztatja a szerencsénket az új évben.
Nálunk ilyenkor készül korhelyleves, ez nagy kedvence mindenkinek. Van mindig lencsefőzelék, vagy lencseleves, az előbb már felsorolt saláták minden mennyiségben, virsli, sós falatkák.
Ha társaság jön össze, akkor a hagyományos italok mellett nagyon finom a nagy mennyiségben is készíthető szilveszteri bólé, szeszmentes változatait a gyerekek is nagyon szeretik. (http://www.tutireceptek.hu/keres?keres=b%F3l%E9&sbmt=Keres)
Ha sokan vagyunk, ha kevesen, a pezsgő elmaradhatatlan kelléke az új év köszöntésének.
Kívánok mindenkinek nagyon vidám óévbúcsúztatást, és nagyon-nagyon boldog, sikeres új évet!
Zsófi