A Oscar-díj átadása csak látszólag fölösleges fényűzés és cirkusz… Valójában egy hatalmas iparág bevételeit határozza meg egy egész éven át – tehát olyan esemény, amely a kőkemény üzletről szól. De szerencsére úgy, hogy abból közben mi is hasznot húzunk… ha nem is anyagi hasznot.
Ebben az évben a filmrajongók szerencsés helyzetben voltak: jobbnál jobb filmeket mutattak be a forgalmazók. Én magam 3 olyat is találtam köztük, amelyek közül bármelyik megérdemelten vihette volna haza a legjobbnak járó szobrot. A király beszéde annyira tetszett, hogy még cikket is írtam nektek róla (itt találjátok ezt a pár héttel ezelőtti írást: kerjtanacsot.blog.hu/2011/02/04/a_kiraly_beszede_3), a Fekete hattyú című film, Darren Aronofsky filmje napokig nem hagyott nyugodni, miután megnéztem – a harmadik jelöltem pedig (és az Amerikai Filmakadémia jelöltje is) a Cohen testvérek filmje, A félszemű volt, egy klasszikus western, zseniális alakításokkal.
Nagy esélyesek közé sorolták még a Facebook-ról szóló filmet („Közösségi háló”), az Eredet című sci-fit Leonardo Di Caprióval, és a Harcos című bokszoló-sztorit. Ez utóbbi hármat nem láttam. Könnyen lehet, hogy ha ezeket is megnéztem volna, akkor nem három, hanem hat filmnek szurkoltam volna egyszerre..!
Na de a dolgok természetéből adódóan legjobb csak egy lehet… Az általam favorizált három film közül került ki a legfőbb nyertes: A király beszéde vitte el ma éjjel a pálmát. 12 jelölése közül négyet váltott díjra: megnyerte a négy legfontosabb kategóriát. A legjobb film, A legjobb rendezés, A legjobb férfi főszereplő, és A legjobb eredeti forgatókönyv Oscarja is az övé lett. Colin Firth sok emlékezetes alakítás után végre besöpörte a legrangosabb díjat is, teljes joggal, hisz dadogós királyként mindig emlékezni fog rá, aki csak látta a filmet.
A Fekete hattyú, mely egy karrierje csúcsára érkező balettáncosnő története, azt a díjat vitte el, mely vitathatatlanul járt neki: A legjobb női főszereplő díját. Natalie Portman ugyanis nem csak balettozni tanult meg a szerep kedvéért (hat hónapon át napi 5 balettórán vett részt, amúgy is karcsú volt – de még 10 kilót leadott, a tánc mellett úszott és egyéb módokon is edzett… A táncjelenetekben valóban ő látható tehát, ami elképesztő, hisz a balett egy olyan műfaj, amit kicsi gyerekkorától kell tanulnia az embernek ahhoz, hogy a valódi mesterségbeli tudást megszerezze). Ám ez még csak sportteljesítmény lett volna. Ez talán nem lett volna elég ahhoz, hogy az egész világ leboruljon Natalie karcsú lábai elé. Csakhogy a színésznő pontosan azt az utat járta be a film során, amiről a film maga is szól: művészként megkereste, és a legbrutálisabb módon felszínre hozta énjének sötét oldalát, a fekete hattyút, ami mindannyiunkban ott lakozik. Eddigi „fehér hattyú”-szerepeihez képest egy egészen más nőt látunk a film végére Portmanből. Mindenképpen nézzétek meg, hogyan hullik darabjaira a táncosnő énje, hogy aztán egy vadonatúj nőt rakjon össze belőle – és mindezt Csajkovszkij csodálatos zenéjére. Portman ezzel olyan jelölteket győzött le, mint Nicole Kidman és Annette Bening, az előbbi már nyert Oscart, az utóbbit most jelölték ötödször, de még egyszer sem vitte haza a díjat…
A tegnap éjszaka nagy vesztese A félszemű – a western, amiben Jeff Bridges csúnya, kövér, részeges, ámde aranyszívű… És amiben egy 15 éves lány, Hailee Stainfeld élete első filmszerepében olyan alakítást nyújtott Bridges mellett, hogy A legjobb női mellékszereplő díjára jelölték érte - teljes joggal! A Cohen fivérek filmjei mindig figyelemre méltóak, rosszat talán még nem is láttam tőlük… és Oscart is kaptak már, méghozzá négyet! Így ők talán nem szomorkodnak annyira, hogy idén a 10 jelölésükből egyre sem jött be a díj. Jeff Bridges tavaly kapta meg a díjat, így neki sem akkora veszteség ez ma – bár én annyira szeretem, hogy minden évben adnék neki egyet (és nem csak a filmjeiért, hanem az életéért is! 1977 óta él együtt ugyanazzal a feleséggel, és a társasági eseményeken készülő fotókon jól látszik a testbeszédükből, hogy még mindig nagy szerelemben! Három lányuk született, fel is nevelték őket szépen. Bridgest tartják Hollywood legkedvesebb, legszerethetőbb emberének! És még nagyon vonzó is…)
Na de a három kedvenc filmem mellett említsük meg a többi fontos kategória nyerteseit is. A legjobb operatőri munkáért az Eredet című sci-fit jutalmazták, A legjobb női mellékszereplő a boksz-filmben nyújtott alakításáért Melissa Leo lett (sohasem hallottam róla), A legjobb animációs film a Toy Story 3 (az én gyerekeim is imádják), A legjobb férfi mellékszepelő Christian Bale A harcos-ban nyújtott alakításáért (hogy ő kitűnő színész, azt én már az Amerikai pszicho-ban megformált őrült juppie óta tudom). A legjobb nem angol nyelvű film egy dán alkotás lett, a címe Egy jobb világ.
A Facebook-film is a vesztesek közé sorolható – annak ellenére, hogy 3 díjat azért ő is megkapott. De ezek a kevésbé fontosnak tartott kategóriákban jutottak neki: A legjobb adaptált forgatókönyv, A legjobb filmzene, és A legjobb vágás lett az övé a 8 jelölés közül.
Összegezve: nézzétek meg A király beszédét, a Fekete hattyút, és A félszeműt mindenképpen, és a többi díjazottnak is adjatok esélyt, ha tehetitek, mert az amerikai filmipar most éppen nagyon elemében van.
Szeretettel ajánlom:
Nóra