Egész Miskolcot felrázta a hír: kedvenc gimnáziumunk várhatóan új nevet kap. Az érintett öregdiákok - meg persze a jelenlegiek is - szinte fel sem bírják fogni, hogy ez a címke esetleg megszűnik létezni. Mert a Földes Ferenc Gimnázium már rég nem csak egy név a sok közül. Ahogy a gyorsan körbeküldött tiltakozó-aláírásgyűjtő ív fogalmaz:
„Mit is jelent a Földes?
- a kisiskolásoknak, a gyermekeinknek példát és életcélt,
- a jelenlegi Földes diákoknak büszkeséget, tartást,
- a volt Földes diákoknak emléket, összetartozást,
- a miskolciaknak szimbólumot, hírnevet, elismerést,
- az országunkban tekintélyt.”
Ezért a hatalmas felzúdulás, ez az a címke, amit mi, akik ott töltöttük felnőtté válásunk első éveit, azóta is viselünk.
Melyek az indokok, amelyek miatt a változtatás gondolata egyáltalán fölmerült?
A gimnázium igen hosszú múltra tekint vissza. Épp mi koptattuk a padjait, amikor fennállásának 425. évfordulóját ünnepeltük! Ez persze úgy értendő, hogy a két elődgimnázium egyikét, a református középiskolát 1560-ban alapították (1898-tól viselte a Lévay József Gimnázium nevet). A másik elődünk, a katolikus gimnázium 1730 óta oktatta a diákokat, és 1922 óta viselte a Fráter György Főgimnázium nevet.
A két „végleges” név kialakulása előtt is sokszor változott mindkét intézmény megnevezése: a Fráteré többször, hisz volt Katolikus algimnázium, majd Királyi Katolikus Gimnázium, aztán Alapítványi Gimnázium, ezután Miskolci Királyi Katolikus Fráter György Főgimnázium, ebből Állami Fráter György Gimnázium. 1953-ban pedig beléolvasztották a Lévay-t.
De előbb még 1950. december 1-én Rákosi Mátyás Közoktatási Minisztériuma kiadta a rendeletet: az addigi Fráter ezentúl Földes Ferenc Gimnázium néven működik tovább. Arról nem szólnak a feljegyzések, hogy lett volna bármiféle tiltakozás a fráteristák részéről akkoriban az akkor szintén nagymúltú név, a Fráter megváltoztatása miatt… Igaz, 1950-ben nem volt „divat” a tiltakozás!
Földes Ferenc (ahogy Zsófi a tegnapi cikk kommentjei közt felidézte: kerjtanacsot.blog.hu/2011/09/20/jozsef_attila_es_az_idegen_anyag#c14507430) a két világháború között munkálkodó filozófiadoktor volt, aki 1932-ben 4 hónapot ült börtönben a baloldali szervezetekkel való együttműködése okán. 1939 és 1941 között számos cikket (és egy jelentős könyvet) publikált a munkásság és a jobbágygyermekek oktatásáról, a kultúra fejlesztésének szükségességéről. 1942-ben munkaszolgálatra hívták be, és 1943 januárjában a fronton eltűnt.
Azt még nevének mai ellenzői sem állítják, hogy Földes bármi olyasmit tett volna, ami a rovására írható. Haladó gondolkodású volt, a szegények oktatásáért harcolt, és a háború harmincévesen elvitte, még mielőtt a Rákosi-rendszer kommunistáival azonosíthattuk volna. Sőt – ki tudja, ha megéri 1956-ot, akkor vajon a barrikád melyik oldalán érte volna a forradalom?
A jelenlegi névváltoztatók fő érve tehát nem az, hogy Földes Ferenc kommunista volt – hanem a következő néhány ok vezette el őket a javaslathoz:
- Földes Ferenc nem volt elég jelentős személyiség ahhoz, hogy az ország egyik legeredményesebb, patinás gimnáziuma viselje a nevét. Munkássága nem ér fel azzal, amit más, szóba jöhető személyiségek letettek az asztalra.
- Miskolchoz semmilyen szálon nem kötődik. Besztercén született, Budapesten, majd Párizsban és Bolognában tanult… Az orosz fronton halt meg. Így a miskolciak legfontosabb gimnáziumát elnevezni róla eleve légből kapott ötlet volt!
- A nevet a legkeményebb kommunista diktatúra idején, Rákosi minisztériuma adta, az addig is jónevű Fráter Gimnázium nevét pedig elvették.
- 1956-ban a forradalom idején maguk a tanárok és a diákok döntöttek úgy, hogy átnevezik Széchenyi István Gimnáziummá. A téli szünet után állította vissza az igazgató a Földes nevet, elébe menvén az 1957-es rendeletnek, mely visszanevezett minden intézményt a forradalom előtti nevére.
1997-ben érkezett a volt 56-osok részéről először a megkeresés az önkormányzathoz, hogy a Földesből újra Széchenyi István Gimnázium lehessen. Ezt az akkori városvezetés azzal az indokkal utasította el, hogy a Földes mára márkanévvé vált, és Földes személye nem vállalhatatlan a rendszerváltozás fényében sem.
A mai városvezetés azonban úgy tűnik, támogatja a kezdeményezést. De legalábbis október 20-ára napirendre tűzte a közgyűlés a témát.
Veres Pál, az iskola jelenlegi igazgatója azok közé tartozik, akik nem szívesen adják a Földes nevet. „Az iskola neve egyedülálló az országban, és ezen a néven azonosítják ország és világszerte. A névről már nem a személy jut az emberek eszébe, hanem maga az iskola, és az iskola országos, illetve nemzetközi eredményei.” – nyilatkozta. A Széchenyi név ellen szóló érv, hogy rengeteg intézmény (közte sok gimnázium is) viseli a legnagyobb magyar nevét. Ám a Földes vezetésének a névváltoztatásról csak véleménynyilvánítási joga van… a döntés a közgyűlésé.
A földesistákat azonban nem olyan fából faragták, akik könnyen engednek! Petíciót szövegeztek, aláírásokat gyűjtenek, és minden fórumon tiltakoznak. Több volt földesista rendkívüli osztálytalálkozót szervez a Hősök terére – mondván, ha már aláírunk, akkor legalább találkozzunk. Az aláírásgyűjtés hivatalos - engedélyezett - időpontjai: 2011. szeptember 22. 15.30-20.00, 2011. szeptember 23. 15.30-20.00, szeptember 24. és 25. (szombat, vasárnap) egész nap és hétfőn szeptember 26-án 15.30-20.00. Az én osztályomat 24-én 16 órára hívta össze a szervező.
Nekem pedig főhet a fejem – elmenjek-e? Egyrészt messze élek Miskolctól, kell-e nekem innen beavatkoznom a miskolciak életébe akár még csak egy aláírás erejéig is? Aztán: van-e értelme petíciózni? – a döntést úgyis a döntéshozók fogják meghozni. No meg: tényleg akkora baj lenne, ha ezentúl más nevet viselne ugyanaz az intézmény? Hisz a szellemisége semmit sem változna – pontosabban, legyünk őszinték: már a mi korukban sem volt akkora a dicsfény az iskola körül, mint az azt a megelőző évtizedekben… Hogy azóta hol tart az intézmény, nem is tudom.
És hát felmerül a kérdés: mi is a Földes? Egy épület? Egy tantestület? (Dehogy, hisz az folyamatosan változik.) Vagy a tradíció? (Igen, na de a Fráter és a Lévay tradíciója is…) Tényleg ennyit jelen a név..?
Mi, akik oda jártunk 4 évig, mindig földesisták maradunk, mint ahogyan a régi Fráter-diákok sem váltak 1950-ben földesistává… Akik pedig most kezdik majd, nyilván az új nevet fogják megszeretni (ha lesz új név, és ha szeretnivaló lesz az intézmény maga…). Nekünk a Földes azért fontos, mert az ifjúkorunk színtere, későbbi eredményeink megalapozója. És ezt semmiféle névváltozás nem tudja felülírni.
Úgyhogy nem tudom, beálljak-e a tiltakozók közé. Ti mit gondoltok minderről?
Nóra
(Ha van kedvetek, küldjétek el ezt a bejegyzést más földesistáknak is - vitassuk meg itt a témát velük is!)