Teljesen ledöbbentem ettől a ténytől, mert amikor legutóbb hallottam Nicholsonról, akkor éppen azzal került be a hírekbe, hogy az Oscar-díj átadását követően nyivánosan, kamerák előtt udvarolt a 22 éves díjnyertesnek, Jennifer Lawrence-nek (itt nézhetitek meg a felvételt róla, nagyon vicces, és azt hiszem, sok férfinak tanítani kellene azt a lazaságot, sármot, amivel Jack becserkészi a nőt!).
Pedig a 75 éves ember első hallásra aggastyán - aztán persze eszembe jut, hogy a saját anyukám is elmúlt már hetven, és gyorsan kiigazítom az elképzeléseimet az öregedésről! Megnyugtató érzés...
Nicholson ráadásul tényleg nem öregszik semmit, egészen ilyennek láttam már az Eastwicki boszorkányokban is, az ördög képében egyszerre három nőt megbolondítva a szétálló hajával, őrült vigyorával - ez utóbbi a legfőbb jellegzetessége, mondhatjuk: védjegye! Kevés olyan férfiszínész él a földön, akiről tökéletesen elhisszük, hogy a három, különböző karakterű unatkozó szépasszonyt egyszerre láncolja magához, és egy filmen belül tud szívdöglesztő és dühöngő őrült lenni. Abban az 1987-es filmben szerettem meg, aztán bepótoltam a korábbi remekeit is.
Megnéztem A Szelíd motorosokban, a Kínai negyedben, A postás mindig kétszer csenget-ben. A karrierje csúcsát jelentő Száll a kakukk fészkére című film már teljes zsenialitásában mutatja, ez hozta meg első Oscar-díját is. a másodikat a Becéző szavak. A harmadikra 15 évet kellett várnia, a Lesz ez még így se kényszerbeteg, imádni- és utálnivaló embergyűlölőjének szerepét senki nem alakíthatta volna jobban.
Ilyennek látom őt: imádnivalónak, és gyűlöletesnek, a férfi lét esszenciájának! Ugyanaz vonz benne, ami taszít is, és persze az isten mentsen meg tőle (és a hozzá hasonlóktól) minden nőt - de közben van-e nő, aki nem omlana a karjaiba, ha megvillantja azt a rengeteg fogát, fülig érő, eltúlzott mosolyát?
Ez a mosoly Stanley Kubrick rendező kameráján át mutatva sátánivá torzult: az egyik leginkább időtálló, mindig borzongást keltő, nyomasztó horrorfilm a Ragyogás, amelyből a híres, betört ajtón át vigyorgó Nicholson-portré pólókon, posztereken terjesztette el a leggonoszabb énjét. És mégsem tudtam kevésbé szeretni, még ettől a tökéletesen negatív szereptől sem. A kommersz Batman főgonoszát, Jokert is emlékezetesen keltette életre.
A magánélete persze tükrözi, hogy mennyire alfahím ő: négy nő szült neki összesen 5 gyereket... a leghosszabb kapcsolata az Anjelica Hustonnal leélt 17 év volt (ő 14 évvel fiatalabb Nicholsonnál). Azután későbbi ismert partnerével, Lara-Flynn Boyle-lal már 32 év korkülönbséget tudott áthidalni...
Az Oscar-díjak történetében csak egy színésznő van, Katherine Hepburn, akinek négy Oscart sikerült elnyernie, így Jack Nicholson (további négy színésszel együtt: Ingrid Bergman, Walter Brennan, Daniel Day-Lewis, Meryl Streep) a második helyen áll a legtöbb elnyert Oscar-díjak tekintetében. Az én szememben Meryl Streep a legméltóbb párja - játszottak is együtt az 1986-os Féltékenységben, mely Nora Ephron önéletrajzi filmje saját házasságáról. Nemrég láttam a filmet, és megéri, hogy egy külön cikkben írjak róla! Bámulatos benne a két színész összjátéka.
Isten éltesse Jack Nicholsont sokáig, jó lenne még néhány filmben viszontlátni köpcös alakját, szépnek egyáltalán nem mondható, de végtelenül vonzó arcát!
A LIFE magazin ezzel az 1969-es fotósorozattal ünnepli a születésnapját - ez a képek azt az arcát mutatják, amikor még nem volt világsztár, csak egy ígéretes, karrierjét szépen építgető fiatal tehetség.
Nóra